آیا ما در یک جهان هولوگرام زندگی می کنیم؟ سایت علمی بیگ بنگ

یافته های هیاکوتاک باعث تحریکِ فیزیکدانان شد، زیرا ممکن است به یافتن «نظریه ی همه چیز» کمک کند؛ زیرا این نظریه در نهایت می تواند دو نظریه اصلی ترین فیزیک را با یکدیگر تطبیق  دهد. اولین نظریه یعنی نسبیتِ عام را توضیح می دهد که جاذبه ی سیارات و دیگر اشیای عظیم چگونه می توانند فضا زمان را پوشش دهند. سپس، مکانیکِ کوانتوم، یعنی پدیده های اتمی و زیراتمی که رفتارِ بسیار متفاوتی دارند را توضیح می دهد – اما گرانش را توضیح نمی دهد. نظریه ی هولوگرافیک وی نشان می دهد که فضا، زمان، گرانش و تمام چیزهای پیچیده ی دیگر در جهانی که از قوانینِ نسبیتِ عام پیروی می کند برابر با یک مدلِ ساده تر و بدون گرانش است که بوسیله ی مکانیکِ کوانتوم اداره می شود.

تاریخچه تئوری جهان هولوگرام

مطالعات فراوانی در این زمینه نشانگر آن بود كه خاطرات بجای آنكه در
یك محل خاص از مغز قرار گیرند در كل آن پخش می‌شوند. كارل لشلی در یك سلسله
آزمایشات در دهه 1920 به این نتیجه رسیده بود كه هیچ بخشی در مغز موش وجود
ندارد كه با جداسازی آن بتوان، خاطرات و آموخته‌های موش را بطور كامل از
او گرفت. این الگوها به طریقی مشابه
همان روشی كه الگوهای تداخلی نور لیزر بر یك قطعه فیلم هولوگرافی نقش می
بندند، از كل مغز استفاده می‌كنند.” این نظریه عجیب به نظر می رسد اما توسط دو مطالعه توسط « یوشیفومی هیاکوتاک» ، فیزیکدانی از دانشگاهِ ایباراکی در نوامبرِ 2013 انتشار یافته است. حالا که مفهوم هولوگرام را درک کردیم، به مفهوم جهان هولوگرام می‌پردازیم.

“جهان هولوگرافیک” که دارای یک پیشگفتار قوی و روشن کننده نیز می باشد، اثری برجسته است که نتیجه گیری های هیجان انگیز آن همچنان با پیشرفته ترین یافته های روز فیزیک ، کیهان شناسی و نظریه ی ریسمان ثابت می شود. یکی از کاربردهای تکنولوژی هولوگرافی، نشان دادن تصاویر شناور در هوا و سه بعدی سازی آنهاست اما معمولا کیفیت تصویر نهایی چندان چنگی به دل نمی زند. اخیرا دستگاهی به نام Hypervsn Wall با استفاده از تکنولوژی هولوگرافی توانسته تصاویر سه بعدی ساخته شده را با کیفیت HD تا طول و عرض 3 متر نمایش دهد که برای افراد مشتاق تکنولوژی بسیار سرگرم کننده است. بدون توجه به اینکه بنیان های تئوریک آنها چیســت و تا چه اندازه قوی هســتند، … »مایکل تالبوت«، در کتاب برجســته خود به نام »جهان هولوگرافیک« انجام شــده.

انیشتن در نظریه عام نسبیت خود اعلام نمود که فضا و زمان هستی های جداگانه نیستند بلکه به کل بزرگ تری که او پیوستار فضا – مکان (زمکان) نامید متصل و جزئی از آنند. بوهم با یک گام بلندتر می گوید که هر چه در جهان وجود دارد جزئی از یک پیوستار است. دوگانگی ارتباطی بین دو چیز است که خواص یکی از آنها، خاصیت دیگری را تعریف می کند. اگر اشعه لیزر را به دو شی به طور همزمان بتابانیم (مثلاً مبل و ساعت) سپس بگذاریم نوری که از دو شی مذکور باز می گردد با هم تلاقی کنند (یک طرح تداخلی) حاصل آن را روی فیلم ضبط می کنیم. سپس می گذاریم نوری که از دو شی مذکور باز می گردد با هم تلاقی کنند و حاصل آن – یک طرح تداخلی – است که آن را روی فیلم ضبط می کنیم.

… موازات عرفان باستان و مکانیک کوانتوم نشان می داد که جهان فیزیکی شبیه هولوگرام است کتاب های او شامل عرفان و فیزیک جدید فراتر از کوانتوم و جهان هولوگرافی است. فیزیکدان انگلیسی «دیوید بوهم» این نظریه را مطرح کرد که جهان در اصل یک هولوگرام عظیم و با شکوه است. که تصویرهای سه بعدی را در ذهن ما تولید می‌کند (که بسیاری از روانشناسان در آن تردید دارند). برای سال‌ها، به نظر می‌رسید که هولوگرام‌ ها برای همیشه در گوشه‌ای از داستان‌های علمی تخیلی محصور می‌شوند. با این حال، اخیراً به لطف پیشرفت در فناوری نور، همه چیز تغییر کرده است.

طراحی، چاپ و تولید هولوگرام، برچسب اموال، لیبل و هاردباکس برخی از خدمات سیناپک است. اما اگر لیزر را از طریق منشور بتابانید، کل پرتو به یک اندازه خم می شود؛ زیرا همه امواج آن به یک طول موج هستند. او در حالی که منتظر برگزاری یک مسابقه تنیس در یکشنبه عید پاک سال 1947 بود، به پاسخ این سوال در یک فرآیند دو مرحله ای رسید. مرحله اول که امروزه به نام ضبط می شناسیم، شامل نمودار تداخل بین پرتو الکترونی جسم (موج شی) و یک “پس زمینه منسجم” (موج مرجع) می شد.

شرکت بعد نگار ایرانیان تحت نام تجاری ایران هولوگرام بیش از یک دهه است که در زمینه تولید انواع برچسب های هولوگرام و اسناد امنیتی در داخل کشور فعالیت می نماید. در اختیار داشتن خط تولید کامل محصولات هولوگرافی این امکان را برای ما فراهم آورده که محصولات با کیفیت و شخصی سازی شده ( اختصاصی ) ارائه نماییم . کارل پریبراه که یک متخصص اعصاب و روان است و در دانشگاه استنفورد بدون ارتباط با این قضیه در زمینه مغز تحقیق می کند نیز متقاعد شده است که حقیقت از طبیعتی هولوگرافیک برخوردار است. هوگان و تیمش برای پیدا کردن چنین تصویر تاری از جهان، سعی کردند به کمک هولومتر ببینند در مقیاس فوق کوچک زیرمیکروسکوپی، آیا گنجایش اطلاعاتی که در فضا-زمان وجود دارد، محدود است یا خیر.

عوامل موثر بر ساخت هولوگرام عصبی

بااین‌حال، مهندسی، زیست‌شناسی و فیزیک به ما آموخته‌اند که اطلاعات، درست اندازه‌ی ماده و انرژی در پیکره‌بندی جهان نقش دارد. دستگاهی که در کارخانه‌ی خودروسازی مشغول به کار است، فلز و پلاستیک در اختیار دارد؛ اما بدون دستورالعمل نمی‌داند کدام بخش را به کجا جوش دهد تا طرح نهایی خودرو تولید شود. به همین ترتیب، یک قرن پیشرفت و توسعه در علم فیزیک نشان داده است اطلاعات نقش حیاتی و انکارناپذیری در سیستم‌ها و فرایندهای فیزیکی بازی می‌کنند. حتی از نظر برخی دانشمندان، جهان فیزیکی از اطلاعات ساخته شده است و ماده و انرژی تنها اتفاقی هستند.

در نتیجه سیاه‌چاله که سیستمی سه‌بعدی در جهانِ کاملا سه‌بعدی ما است، می‌تواند تنها با سطح دوبعدی آن درک شود و این دقیقا مدل هولوگرافیک است. البته لازم است بدانید که بخشی از زیبایی و جذابیت هولوگرام نیز در گرو، همین برجستگی های ریزی است که تنها با لمس مشخص می شود. هولوگرام را در فرآیندی پیچیده و بسیار دقیق اپتیکی و بر اثر نوردهی مناسب، ایجاد می شود که نتیجه ی این کار را می توانیم به صورت یک تصویر سه بعدی زیبا مشاهده نماییم. به طور کلی می توانیم هولوگرام را یک برچسب معرفی کنیم که این برچسب را با تکنولوژی هولوگرافی تولید می کنند. این برچسب ها که به تمام نگار نیز معروف هستند، این قابلیت را دارند که آپشن های امنیتی و فوق امنیتی مختلفی به آن ها اضافه شود و کاربردی که برایشان تعیین شده، جدی تر و کارایی تر باشد. هولوگرام یک محصول تصویری است که همین تصویر به ظاهر ساده، قابلیت این را دارد که اشکال و تصاویر سه بعدی نیز تولید کند.

درست همانطور که هر بخش یک هولوگرام حاوی تصویر کل است هر بخش از بدن نیز ممکن است حاوی تصویر کل باشد. هوگان گفت ابزارهایی را در اختیار داریم که برای متغیرهای فرکانس بالای به کار گرفته می شوند. سال ها قبل هنگامی که متوجه شد آزمایشات GE0600در آلمان مطالعات مرتبط با لیزرهای نوری نتایجی ناهمگون داشته است، بیش تر به بررسی این مسئله علاقه نشان داد.

این تئوری به ما این امکان را می‌دهد که به دنیا و واقعیت اطراف خود به یک نگاه جدید نگاه کنیم. اگر جهان واقعی ما به صورت هولوگرامی ذخیره شده باشد، این به معنای این است که تمام اطلاعات در دسترس ما هستند و ما می‌توانیم به این اطلاعات دسترسی پیدا کنیم. تئوری جهان هولوگرام ابتدا به عنوان یک ایده جسمانی مطرح شد، اما در سال‌های اخیر اثبات‌های تجربی بسیاری نیز به این تئوری ارائه شده است. برخی دانشمندان معتقدند که اطلاعات مرتبط با جاذبه در مرزهای یک مخروط هولوگرافیک ذخیره شده‌اند. گروهی از محققان در ژاپن، هولوگرامی ساخته اند که افراد می توانند آن را لمس و احساس کنند. نظریه هولوگرام به شکل پری های کوچک آبی رنگ درآمده و با کمک تکنولوژی یک کوادریلیوم ثانیه ای ساخته شده اند.

  • در این لایه‌ی مرزی، اطلاعات به‌صورت یک هولوگرام دوبعدی ذخیره می‌شود.
  • در این مقاله می خواهیم با بزرگ ترین هولوگرام جهان آشنا شویم، با ما همراه باشید.
  • تالبوت از تشبیه یک پروژکتور فیلم برای توضیح این ایده استفاده می‌کند و استدلال می‌کند که همانطور که یک فیلم، فرافکنی نور و صدا است که توهم حرکت و واقعیت را ایجاد می‌کند، جهان نیز فرافکنی اطلاعاتی است که توهم واقعیت جامد و عینی را ایجاد می‌کند.
  • اگر این تکه‌ها دوباره به هم متصل شود، می‌توان نوشته‌ی روی آن‌ها را خواند؛ در مورد ذرات همین تصور وجود دارد.
  • کتابراه مرجع قانونی دانلود کتاب الکترونیکی و دانلود کتاب صوتی است که امکان دسترسی به هزاران کتاب، رمان، مجله و کتاب صوتی و همچنین خرید کتاب الکترونیک از طریق موبایل تبلت و رایانه برای شما فراهم می‌کند.

در واقع با کمک هولوگرام ها، کارخانه ها، تولید کنندگان سایر فعالان در زمینه های مختلف تولید و خدمات، می توانند امنیت خدمات رسانی خود را به مشتری شان تا حد خیلی زیادی بالا ببرند. با توجه به مواردی که برایتان توضیح دادیم و تعریفی که از دنیای هولوگرام ها در اختیار شما گذاشتیم، متوجه خواهیم شد که هولوگرام ها میتوانند دنیای پیچیده و مختلفی داشته باشند و با پیشرفت علم، روز به روز هم به این پیچیدگی و گستردگی افزوده می شود. این نوع هولوگرام ها عموما برای مواردی که نیاز به امنیت خیلی بالا دارند، مورد استفاده قرار میگیرد. چرا که تصویر و طرح هولوگرام در شرایط عادی قابل رویت نیست و تنها با دستگاه های خاص هولوگرام خوان، این تصاویر تایید و بررسی می شوند. هولوگرام های با طرح های اختصاصی می توانند به صورت فوق امنیتی نیز طراحی و تولید شوند و این خاصیت را دارند که در زمینه های مختلف تجاری، اقتصادی، سیاسی و غیره، کاربردهای فراوانی داشته باشند. البته مهم ترین موضوع در طراحی و ساخت هولوگرام هایی با طرح های خاص، خواسته و هدف مشتری است.

آگاهی فراتر از فضازمان است.

افق رویداد، حد نظری ابعاد سیاه چاله است و نماینده نقطه بی بازگشت برای جسم یا نوری است که وارد آن می شود. بر این اساس، نظریه پردازان نشان داده اند که اعوجاجات کوانتییده میکروسکوپی در افق رویداد می توانند اطلاعات درون سیاه چاله را کدگذاری کنند، در نتیجه با تبخیر و ناپدید شدن سیاه چاله مشکل ناپدید شدن اطلاعات رخ نمی دهد. بوهم
تنها محققی نبوده است كه شواهدی برای هولوگرافیك بودن جهان یافت. كارل
پریبرام، نوروفیزیولوژیستی از دانشگاه استنفورد نیز در تحقیقاتش بر مغز
انسان به قبول نظریه هولوگرافیك بودن واقعیت ترغیب شد. او بدنبال پاسخ این
سؤال كه خاطرات و محفوظات ذهنی در كجا ذخیره‌سازی می شوند به این سمت كشیده
شد.

در جایی دیگر، به دختر نوجوانی اشاره می‌کند که قادر است اندیشه‌هایش را روی بدنش تصویر کند. دنیایی را تصور کنید که بتوانید در آن با اسحاق نیوتون، مایکل جکسون و ارشا اقدسی دور یک میز بازی کنید. هولوگرافی مسلما می تواند انقلاب بعدی تکنولوژی در تداخل جهان ها با هم باشد. در این مقاله به بررسی چیستی مفهوم هولوگرافی، تاریخچه، کاربرد ها و هر آنچه در مورد این فناوری فوق العاده باید بدانید؛ پرداختیم.

تصاویری که میزان واقعی بودنشان به یک اندازه است و تصاویری که تفاوتهایشان بدلیل اختلاف مناظر و پرسپکتیو هاست. جهان جز امواج متداخل و آینه های متقابل نیست و هیچ آینه یا موجی نیست که به اندازة خودش و متناسب با ظرفیت های خودش  در آینه ها و امواج دیگر اثر گذار نباشد. تئوری هولوگرافی نشان می دهد که اطلاعاتی که می توانند روی یک سطح دو بعدی رمزگذاری شوند اساساً محدود هستند. این می تواند به این معنی باشد که زمان خود یا چاپ هولوگرام متناهی (محدود) یا چرخه ای است (روی خود می چرخد). این فرضیه پیامدهای فلسفی آشکاری دارد و نشان می‌دهد که تصورات ما از زمان، تاریخ و تغییر در جهان ممکن است نیاز به تجدید نظر داشته باشند. با این حال، طرفداران استدلال می کنند که این ادعا ممکن است فقط به این معنی باشد که رمزگذاری روی سطح هولوگرافیک در بازه های زمانی گسترده محدودتر/چرخه ای تر می شود و فضایی را برای زمان اساساً نامحدود در مقیاس تجربه ما باقی می گذارد.

ساخت بازی‌های واقعیت افزوده با استفاده از فناوری هولوگرام، نسل بعدی بازی‌های ویدئویی را رقم خواهد زد. تجاری سازی این بازی‌ها با توسعه نمایشگر‌های هولوگرامی محقق خواهد شد، نمایشگر‌هایی که برای نمایش تصویر دیگر نیازی به صفحه شیشه‌ای یا تجهیزات بیرونی ندارند. یکی از رایج‌ترین کاربرد‌های هولوگرام، برگزاری ویدئو کنفرانس‌هایی است که هولوگرام افراد به جای خودشان در اتاق کنفرانس نمایان می‌شود و سخنرانی می‌کند.

جهان هولوگرام چیست

هولوگرام یک فناوری تصویربرداری پیشرفته است که برخلاف عکس‌ها و تصاویر دوبعدی معمول، اطلاعات سه‌بعدی را با دقت بالا ضبط می‌کند. این فناوری از اصول انتشار موجی نور بهره می‌برد و به وسیله یک لیزر و یک سیستم ذخیره‌سازی مخصوص، تصاویری فراتر از دیگر فناوری‌ها تولید می‌کند. هولوگرام‌ها به شما اجازه می‌دهند تا تصاویر را از زوایای مختلف مشاهده کرده و حتی احساس عمق در تصویر کنید. چیزی که این تیم به آن دست یافته است این است که محاسبات یک خاصیت گرفتاری خاص با آنتروپی در نظریه ی کوانتوام استاندارد تقریبا نتایج مشابهی با استفاده از نسخه ی هولوگرافی دارد. به عبارت دیگر، نسخه های استاندارد و هولوگرافی از لحاظ ریاضی با هم برابرند. آنها این محاسبات را در یک مدل جهانی که مسطح وتخت است انجام دادند که نشان میدهد اصل هولوگرافی در مورد فضای مسطح نیز کار میکند.

این دستگاه از اصولی مشابه با حسگرهای لیزری استفاده می‌کند، ولی پرتوها به جای لیزر از اتم‌های فوق سرد تشکیل شده‌اند. چون اتم‌ها می‌توانند رفتاری موجی و با طول‌موجی بسیار کمتر از نور داشته باشند، تداخل‌سنج‌های اتمی ابعادی بسیار کوچک‌تر دارند و در نتیجه، ساخت آنها از حسگرهای امواج گرانشی مشابه ارزان‌تر است. ولی با توجه به این‌که حجم جهان کروی از سطح آن بزرگ‌تر است، یک تناقض پیش می‌آید. هوگان فهمید برای این‌که تعداد بیت‌های درون جهان با بیت‌های مرز آن برابر باشند، دنیای درون باید از دانه‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر از طول پلانک درست شده باشد، یا به عبارت دیگر، دنیای هولوگرامی، محو و کم نور است. این ایده که ما در یک هولوگرام زندگی می‌کنیم، شاید در ابتدا بی‌معنی به نظر برسد؛ ولی بسط طبیعی از بیشترین دانسته‌های ما درباره سیاه‌چاله‌ها و هم‌چنین بعضی مسایل با پایه‌های نظری محکم است. این نظریه هم‌چنین به طرز شگفت‌آوری برای فیزیک‌دانانی که با نظریه‌های موجود در مورد نحوه عملکرد کیهان در پایین‌ترین سطح کلنجار می‌روند، جوابگو خواهد بود.

جهان هولوگرام چیست

اما روش‌های جدید به هولوگرام‌ها اجازه می‌دهد در طول زمان بهبود یابند. برای دانلود قانونی کتاب صوتی جهان هولوگرافیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید. این طور به نظر می رسد که هر مولوکل می داند که دیگری چه کاری انجام می دهد.

شاید که به مدد آن، از این همه واقعیت‌هایی که احاطه‌مان کرده، رها شویم. به هر حال، مهرجویی ترجمه‌ای روان و درست از این متن دشوار ارائه کرده و در حیرتم که چه انگیزه‌ای باعث شده تا دست به چنین کاری بزند. نام مهرجویی به عنوان مترجم و از آنجا که به او اعتماد دارم، به‌رغم پرهیز همیشگی از ورود به مفاهیمی که اعتراف می‌کنم قدرت درک و تحلیل آنها را ندارم، کتاب را دست گرفتم. بفهمی نفهمی دارم متقاعد می‌شوم که «تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها».

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما