اهمیت تست پاپ اسمیر در غربالگری سرطان زنان


آفتاب نیوز :

دکتر مژده زنوبی درباره آزمایش پاپ اسمیر گفت: این معاینه که با نمونه برداری از سلول های دهانه رحم و بررسی آزمایشگاهی انجام می شود، روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم است.

وی در ادامه توضیح داد: همانطور که گفته شد این آزمایش با جمع آوری سلول های دهانه رحم و ارسال آن به آزمایشگاه برای بررسی انجام می شود. سلول های جمع آوری شده در آزمایشگاه بررسی می شوند. اگر سلول ها طبیعی باشند، آزمایش منفی است و اگر سلول ها غیرطبیعی باشند، یعنی تغییراتی به بدخیمی یا بدخیمی نشان دهند، نتیجه آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا درمان مناسب را برای بیمار شروع کند. البته هر نتیجه مثبتی به معنای یک بیماری پیش سرطانی یا سرطانی نیست. بنابراین خانم ها نباید نگران نتیجه مثبت باشند و تفسیر تشخیص و اقدامات تشخیصی و درمانی لازم را به پزشک بسپارند.

این پزشک زن بر اساس اعلام عمومی مرکز درمان ناباروری به نام ابن سینا گفت: به طور کلی از سن 20 سالگی تا 65 سالگی انجام آزمایش پاپ اسمیر توصیه می شود. اگر جواب آزمایش منفی باشد، یعنی هیچ گونه ناهنجاری مشاهده نشد و خانم فاکتورهای خطر زوال دهانه رحم را نداشته باشد، آزمایش باید هر 3 سال یکبار تکرار شود. اما در صورت وجود تغییرات غیرطبیعی، پزشک با توجه به شرایط بیمار فواصل تکرار آزمایش را کوتاه می کند و به عنوان مثال ممکن است هر شش ماه یک بار نیاز به انجام این آزمایش باشد.

یکی از اعضای مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره عوامل خطر سرطان دهانه رحم توضیح داد: ریسک فاکتورهای خاصی برای سرطان دهانه رحم وجود دارد که وجود آن ها باعث می شود پزشک در فواصل کوتاه تری به انجام پاپ اسمیر نیاز داشته باشد. وجود سلول های پیش سرطانی در تشخیص قبلی، عفونت اچ آی وی، ضعف سیستم ایمنی به دلیل بیماری هایی مانند پیوند اعضا، شیمی درمانی یا استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها و سابقه استعمال دخانیات از جمله این عوامل خطر هستند.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما